Equestrian centre holds showjumping events
Results of the Pony Jumping held on Friday October 17 were as follows:
Cross Poles - 1st= Meg, Todd Bryson drew the trophy; Shirez, Catherine Cowan; Misty, Adam Adair; Special; Mr Wow, Sarah Cowan.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad40cm 1st= Pip, Sarah Craig; Shirez, Anna Cowan; Joe, Kaitlyn Kearns; Taz, Laura McClelland; special; Meg, Todd Bryson.
60cm 1st Taz, Catherine McClelland won the trophy.
80cm 1st Maurey, Poppy Moore.
Results of Pony jumping held on Friday October 24:
Cross Poles - 1st= Dandy, Mai McMullan drew the trophy; Elmo, Daniel O’Sullivan; Joe, Oisin Knox; Specials; Inky Dinky, Zara Smyth; Pugsy, Deliah Dillon; Jodie, Kaitlyn Kearns.
40cm 1st= Meg, Todd Bryson drew the trophy; Juno, Amy Dougan; Inky Dinky, Zara Smyth; Taz, Laura McClelland; specials; Pip, Sarah Craig; Bubbles, James Agnew; Joe, Kaitlyn Kearns; Benji, Aaron Dougan; Dandy, Mai McMullan.
50cm 1st=Barney, Bailey Parker drew the trophy; Juno, Amy Dougan; Lynch, Lewis Orr; Toby, Robert Russell; Casper, Robert Russell; Meg, Todd Bryson.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad60cm 1st= Casper, Robert Russell drew the trophy; Humbug, Hannah Orr; Bobby, Lara McComb; Taz, Catherine McClelland.
Results of the first round of the Baileys Inter schools league.
Team results:
1st Dromore & Spa
Toffee, Ryan Boville; Flash, Megan Nelson; Toffee, Victoria Boville; Mexican Flash, Victoria Boville.
2nd Kilkeel High Flyers
Dolly, Melissa McKee; Buster, Rachel McKee; Hazie, Charley Hanna; , Sam Speers.
3rd Down High Flyers
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBeauty, Jessica Nelson; Beauty, Aoife Hamilton Quinn; Peppermint, Anna Hogg; Molly, Sophie Price.
4th Dromore High Flyers
Nano, Emma Lutton; Jen, Sarah Topley; Harry, Zoe Gilliland; Bracken, Hannah Kileff.
Individual results:
1st Charley Hanna - Hazie
2nd Charley Hanna - Trigger
3rd Victoria Boville - Toffee
4th Aoife Hamilton Quinn - Beauty
5th Megan Nelson - Flash
6th Rachel McKee - Buster
Results of Horse and Pony jumping held on Monday 27th
70cm 1st The Cosmic, Elizabeth Irvine won the Apollo Blind Cup; 2nd Willow, Jonathan Reain; double clear; Macey, Joanne Martin.
1m 1st Dan, Caroline Black.
Results of Pony jumping held on Friday October 31:
Cross Poles - Special; Pip, Sarah Craig.
40cm 1st Taz, Laura McClelland won the Magpie Cup; 2nd Pip, Sarah Craig; 3rd Meg, Todd Bryson.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad50cm 1st Pip, Sarah Craig won the Bounty Cup; also double clear; Meg, Todd Bryson.
60cm 1st Bobby, Lara McComb won the Dandy Cup; 2nd Taz, Catherine McClelland.
70cm 1st Bobby, Lara McComb won the Mossvale Cup
Results for the second round of the Botanica Adult league:
Team Results:
1st Three tubes and a Smartie
Sempers Belle, Alex Russell; Ben Ross, Claire Martin; P.T., Beverly Smith; Darragh’s Bounty, Melissa McBurney.
2nd The Mavericks
Lucy Lou, Joanne Martin; Haze, Lynne Spence; Bridge Rock, Jon Joe McCrickard; Tiny, Eugene Milligan.
3rd Nameless and Clueless
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAnnies Treasure, Julie Simpson; Thumper, Andrea Fitchie; Calin King, Sharon Cowan; Dont Tell Rosie, Christopher McCarten.
4th The A Team
Olly, Darren Rodgers; Big Mama, Rebekah Houston; Woodie, Rebekah Houston; Big Mama, Jonathan Kelly.
5th Golden Girls
Betsy, Joanna McNamee; Guinness, Jenny Beggs; Mags, Jenny Beggs.
6th Mossvales Troublesome Foursome
Robbie, Sonia Walker; Soda, Jasmine Kirk; Chocolate Chip, Sabrina McAnulty; Dan, Zak Hanna.
Individual results:
1st Melissa McBurney - Darraghs Bounty
2nd Rachel Baird - Grey Sapphire
3rd Claire Martin - Ben Ross
4th Carol Lamberton - Shadrak
5th Joanne Martin - Lucy lou
6th Rebekah Houston - Big Mama.
What’s On
Friday 7th Pony jumping at 7pm
Monday 10th Horse and Pony jumping at 7pm
Friday 14th Pony jumping at 7pm
Saturday 15th first round of Horseware Junior league @ 3pm
Monday 17th Horse and Pony jumping at 7pm
Friday 21st Pony jumping at 7pm
Saturday 22nd second round of Baileys Inter schools league at 3pm.